HAVAJI – SVETSKA PRESTONICA DUGE: FENOMEN KOJI JE POSTAO DEO KULTURE I SVAKODNEVNICE

Havaji su poznati po svojim rajskim plažama, tropskoj klimi i neverovatnim prirodnim lepotama, ali postoji još jedan fenomen koji ih izdvaja od ostatka sveta – izuzetno česte duge. Ovaj tropski arhipelag, zahvaljujući povoljnim atmosferskim uslovima, postao je poznat kao „svetska prestonica duge“, kako ga je nazvao profesor atmosferskih nauka sa Univerziteta Havaja u Manoi, Stiven Basinger.

Zašto su duge na Havajima tako česte?

Havajski arhipelag nudi gotovo idealne uslove za formiranje duge – veliki broj sunčanih sati, povremeni kratki pljuskovi i izuzetno čist vazduh. Ova kombinacija omogućava da se duge na nebu pojavljuju gotovo svakodnevno, što ih čini ne samo čestim, već i spektakularno lepim.

Prema rečima profesora Basingera, duge na Havajima su verovatno najlepše na svetu, a njihova prisutnost je toliko izražena da su postale simbol ostrva, vidljive svuda – na autobusima, zidovima zgrada, pa čak i na registarskim tablicama.

Duga kao deo havajske kulture i jezika

Fenomen duga toliko je utkan u havajsku tradiciju da se reflektuje i u jeziku. Na havajskom jeziku postoji čak 20 različitih izraza za dugu, svaka sa svojim specifičnim značenjem. U tradicionalnim verovanjima, duge nisu samo meteorološki fenomen – one simbolizuju natprirodne i božanske sile.

Sam Ohu Gona, naučnik i savetnik za kulturu u Institutu za očuvanje prirode Havaja, objašnjava da su duge povezane sa Kaneom, jednim od četiri vrhovna božanstva havajske mitologije. One se smatraju mostom između neba i zemlje, a mnogi ih doživljavaju kao blagoslov bogova.

Aplikacija koja pomaže ljudima da pronađu dugu

S obzirom na popularnost ovog prirodnog fenomena, profesor Basinger je kreirao aplikaciju „RainbowChase“, koja pomaže posetiocima i stanovnicima Havaja da pronađu najbolje lokacije za posmatranje duga. Ova inovacija dodatno potvrđuje koliko su duge postale deo svakodnevnog života na ostrvima.

Da li klimatske promene ugrožavaju ovaj fenomen?

Iako su duge na Havajima trenutno česte, naučnici postavljaju pitanje kako će klimatske promene uticati na njihovu pojavu u budućnosti. Profesorka ekologije Kimberli Karlson, sa Univerziteta u Njujorku, koja je jedno vreme radila na Havajima, sprovela je istraživanja koja pokazuju da će do 2100. godine doći do smanjenja broja duga u pojedinim delovima sveta, uključujući Mediteran, Brazil i delove Centralne Afrike.

Međutim, suprotno ovome, neka područja, poput Aljaske, usled povećane količine kiša umesto snega, mogla bi u budućnosti imati još više duga nego danas.

Havaji, sa svojim jedinstvenim klimatskim uslovima i bogatom kulturom, ostaju mesto gde se ovaj spektakularni prirodni fenomen slavi kao deo identiteta ostrva. Pitanje koje ostaje jeste da li će buduće generacije moći da uživaju u istom prizoru, ili će klimatske promene promeniti pejzaž ovog tropskog raja.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

IZBORI U NEMAČKOJ SU POMERILI BERZANSKE INDEKSE

Nakon parlamentarnih izbora u Nemačkoj i pobede konzervativnih demohrišćana predvođenih Fridrihom Mercom, tržišta su reagovala pozitivno, a evropski berzanski indeksi zabeležili su porast. Evropska valuta je ojačala u odnosu na američki dolar, što ukazuje na optimizam tržišta nakon najava nove nemačke vlade i mogućih ekonomskih promena. Nova nemačka vlada i očekivane reforme Konzervativci na čelu […]

DANAS SLAVIMO SVETOG JOVANA KRSTITELJA

Danas pravoslavni vernici širom Srbije obeležavaju Jovanjdan, praznik posvećen Svetom Jovanu Krstitelju. Ova značajna svetkovina, zabeležena crvenim slovom u crkvenom kalendaru, jedna je od najčešćih krsnih slava među Srbima. Jovanjdan se proslavlja dan nakon Bogojavljenja i Krstovdana, a njegovo značenje ima duboke korene u hrišćanskoj tradiciji. Sveti Jovan – prorok, preteča i krstitelj Sveti Jovan […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *