KAKO ĆEMO PLAĆATI RAČUNE ZA STRUJU?

Dinamičke tarife, tržišne cene i digitalizacija donose promene za građane Srbije.

Izmene Zakona o energetici donose značajne novine koje će uticati na način na koji građani Srbije plaćaju električnu energiju. Jedna od ključnih promena tiče se uvođenja tzv. dinamičkih tarifa, gde bi cena struje zavisila od tržišnih kretanja na berzama i menjala se po satima ili danima.

Šta donose dinamičke tarife?

Dosadašnja praksa korišćenja dvotarifnih brojila i noćnog tarifiranja, gde su građani masovno koristili električne uređaje tokom jeftinije noćne struje, mogla bi postati stvar prošlosti. Nove tarife uvode promenljive cene struje koje će zavisiti od ponude i potražnje na tržištu.

Prema Ministarstvu rudarstva i energetike, uvođenje ovih tarifa neće se desiti u skorije vreme jer je za njihovu primenu potrebno ispuniti određene tržišne uslove i završiti proces digitalizacije mreže, uključujući i zamenu postojećih brojila.

Pametna brojila

Kako bi sistem dinamičkih tarifa mogao da funkcioniše, neophodno je uvođenje pametnih brojila koja će omogućiti precizno praćenje potrošnje i trenutne cene struje. Iz Ministarstva objašnjavaju da je cilj obezbeđivanje blagovremene dostupnosti informacija o promenama cena, što će omogućiti građanima da bolje upravljaju svojom potrošnjom.

Pored toga, zakon otvara mogućnost za građane da biraju između standardnih i promenljivih tarifa. EPS će, prema očekivanjima, razmotriti najbolje opcije koje će istovremeno biti prilagođene potrebama potrošača i energetskog sistema.

Skepticizam građana i moguće posledice

Ipak, postavlja se pitanje motivacije građana za prelazak na dinamičke tarife. Trenutno, većina potrošača koristi struju po povoljnijim fiksnim cenama. Stručnjaci upozoravaju, prenosi Kurir, da bi naplata struje po tržišnim cenama mogla biti znatno skuplja za krajnje korisnike.

Neki smatraju da je cilj ovih promena povećanje prihoda države kroz novu strukturu naplate, slično nekadašnjim prihodima iz industrije uglja i čelika. Uprkos tome, Ministarstvo tvrdi da će promene doneti veću fleksibilnost i mogućnosti izbora za potrošače.

Za više informacija o izmenama u energetici, pročitajte originalni tekst na sajtu Kurir.rs.

 

 

Dnevnik, Kurir

Related articles

POVLAČENJE VOZILA VOLVO SA SRPSKOG TRŽIŠTA: MINISTARSTVO TRGOVINE UPOZORAVA NA GREŠKU KOJA MOŽE DOVESTI DO POVREDA

Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine upozorilo je vlasnike teretnih vozila marke Volvo da povuku svoja vozila sa tržišta Srbije zbog potencijalne greške koja može ugroziti bezbednost u saobraćaju. Greška koja ugrožava bezbednost Vozila modela Volvo FL/FE/DE (3) u varijantama A3-MDV, TYPE-FL, EM-EU6, OBDEP-E, ENG-D5/ENG-D8 i A4-MHDV, TYPE-FE, EM-EU6, OBDEP-E, ENG-D5/ENG-D8, kao i model 17-VPT, TYPE-DE, […]

ATOMSKA ENERGIJA: DA ILI NE Srbija čeka nuklearne reaktore

Električne energije u svetu sve će više nedostajati, energija će biti sve skuplja i biće je sve manje, pa mnogi ukazuju da je budućnost u nukleranoj energiji. U Srbiji nukelarki nema i postoji moratorijum na izgradnju nuklearki, ali smo okruženi nuklearnim reaktorima – u Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj, Sloveniji, Austriji, Švajcarskoj… Da li će ih biti u […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *