KAKO MALI FARMERI MOGU PREBRODITI KRIZU U OTKUPU MLEKA

Problemi sa otkupom mleka sve više pogađaju stočare u Srbiji, a rešenje bi moglo da leži u udruživanju i zajedničkom nastupu na tržištu.

Stočari iz opštine Novi Kneževac, kojima je pre nekoliko nedelja mlekara iz Kikinde prestala da otkupljuje mleko, našli su privremeni izlaz u predaji mleka mlekari u Bačkoj Topoli. Ipak, i pored toga, suočeni su sa novim izazovom – otkupna cena mleka sada iznosi svega 42 do 43 dinara po litru, dok su ranije od kikindske mlekare dobijali čak 52 dinara.

Dejan Lazin, stočar iz ovog kraja, istakao je da će niže cene, u kombinaciji sa sve skupljom stočnom hranom, dovesti stočare u ozbiljnu finansijsku krizu. Prema njegovim rečima, mnogi stočari razmišljaju o prodaji svojih stada i napuštanju mlečnog govedarstva, što bi moglo imati katastrofalne posledice za ovu privrednu granu.

UDRUŽIVANJE KAO KLJUČ ZA OPSTANAK

Primer stočara iz okoline Novog Kneževca, gde se gaji oko stotinu muznih krava, nije usamljen. Slični problemi prisutni su širom Srbije, a stručnjaci već godinama ukazuju na to da je udruživanje poljoprivrednika jedini način da se izbori za povoljnije uslove na tržištu.

Agroanalitičar Čedomir Keco istakao je značaj zajedničkog nastupa stočara, jer udruženi proizvođači imaju veću pregovaračku moć. Keco predlaže formiranje lokalnih udruženja stočara koja bi mogla da sarađuju sa lokalnim samoupravama i privrednim komorama. Ovakav pristup bi omogućio sklapanje dugoročnih ugovora o otkupu mleka, pri čemu bi se cena mleka formirala na osnovu troškova proizvodnje i cena u maloprodaji.

  • Stočari treba da se obrate Ministarstvu trgovine za pomoć i da zahtevaju promenu odnosa Privredne komore prema proizvođačima, jer je trenutno fokusirana samo na svoje članove – naglasio je Keco.

DRŽAVNE INICIJATIVE ZA OTKUP VIŠKOVA MLEKA

Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da su dve velike mlekare – Imlek iz Beograda i Dr Milk iz Uba – pristale da u narednim danima otkupe sve viškove mleka. Takođe je dogovoreno da se pronađe rešenje za viškove sireva koji su trenutno skladišteni u manjim i srednjim mlekarama širom centralne Srbije.

Ova inicijativa dolazi nakon sastanka ministra poljoprivrede Aleksandra Martinovića sa predstavnicima Vlade i nekoliko mlekara. Iako je to korak u pravom smeru, stručnjaci upozoravaju da ovo rešenje može biti samo privremeno, te da je dugoročna stabilnost moguća jedino kroz bolje organizovano tržište i udruživanje proizvođača.

Dok država pokušava da ublaži posledice krize, stočari ostaju suočeni sa svakodnevnim problemima. Skuplja stočna hrana, niske otkupne cene i neizvesnost oko plasmana mleka ugrožavaju njihov opstanak. Udruživanje, pregovaranje sa mlekarama i podrška lokalnih vlasti i države ostaju ključni koraci ka rešavanju ovih problema.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

NOVOSADSKI SAJAM PONOVO SPAJA STUDENTE I KOMPANIJE: Ako tražite posao, ne propustite ESTIEM online!

ESTIEM Online sajam zapošljavanja studenata, na platformi Novosadskog sajma ExpoOnline.rs, počeo je u sredu 1. decembra u  10 časova i traje danas do kraja dana. Zainteresovani su mogli da pristupe otvaranju preko linka. Na Svečanom otvaranjuse obratila predsednica ESTIEM LG Novi Sad, Dragana Slavić i generalni direktor Novosadskog sajma, mr Slobodan Cvetković. Posle Svečanog otvaranja […]

CRNI PETAK KOJI JE ISPRAZNIO DŽEPOVE: SRBIJA POTROŠILA VIŠE OD 400 MILIONA EVRA

Masovna kupovina i rekordna potrošnja U Srbiji je ovogodišnji Crni petak prerastao u trodnevnu histeriju potrošnje. Građani su od 28. do 30. novembra ostvarili 24.939.756 kupovina i potrošili 48,3 milijarde dinara, što prema srednjem kursu Narodne banke Srbije iznosi preko 412 miliona evra. Iako su popusti često bili simbolični – najveći iznosio je 20% uz […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *