Mnogi se suočavaju sa nedoumicama kada je u pitanju slavljenje krsne slave nakon smrti domaćina. Pitanje koje često izaziva polemike je da li porodica treba da nastavi da slavi slavu prve godine posle gubitka najmilijeg člana. Crkva i njene smernice u ovom slučaju daju jasan odgovor.
Slava bez prekida
Prema rečima diplomiranog teologa i psihologa Darka Nikolića, krsna slava se ne prekida, čak ni u slučaju smrti domaćina. Slava se proslavlja u kontinuitetu, bez obzira na okolnosti, jer ona predstavlja duhovno nasleđe i simbol porodične tradicije. Nikolić naglašava da porodica treba da nastavi sa obeležavanjem slave, uz molitvu za preminulog, kao i za zdravlje i napredak preostalih ukućana.
Slava se proslavlja i u radosti i u tuzi, u blagostanju i žalosti. Gubitak domaćina ne bi trebalo da prekida ovaj običaj, već da nas podstakne na molitvu za spasenje duša preminulih i radostan susret u Carstvu Nebeskom, kaže Nikolić.
Obeležavanje slave u prvoj godini
Prva godina nakon smrti domaćina može biti posebno emotivna i teška za porodicu. Međutim, obeležavanje slave i tada treba da se nastavi, uz određene tradicijske smernice. Nikolić savetuje da naslednik domaćina i ostali članovi porodice najpre odu na liturgiju u crkvi, gde će se pomoliti za zdravlje i napredak, kao i za pokoj duše preminulog domaćina.
Nakon liturgije, proslava se nastavlja kod kuće uz slavski kolač, žito, vino i sveću, koji se prethodno osveštavaju od strane sveštenika, dodaje on.
Slavski običaji
Mnogi se pitaju da li je potrebno pripremati slavski kolač i kuvati slavsko žito nakon smrti domaćina. Nikolić potvrđuje da nema promena u vezi sa ovim običajima.
Sveti Sava je uveo hleb i vino kao glavne simbole krsne slave, po uzoru na Gospoda Isusa Hrista i Tajnu večeru. Takođe, skuvana pšenica (žito) je neizostavni deo slavskih obeležja, jer simbolizuje novi život, ističe Nikolić. Ovaj simbol podseća da i nakon smrti domaćina, slavljenje svetitelja zaštitnika mora da se nastavi, jer je slava porodična tradicija koju prenosimo kroz generacije.
Duhovni smisao
Proslava krsne slave, čak i u teškim trenucima, ima za cilj očuvanje duhovnog integriteta porodice i nastavak poštovanja tradicije. Slavljenje se ne prekida zbog tuge, već nas podseća na zajedništvo sa precima i veru u večni život.