Da li je koncept srodne duše zaista ostvariv ili je to samo ideal kojem težimo celog života, nadajući se da ćemo pronaći osobu koja savršeno odgovara svim našim kriterijumima? Prema istraživanju Vikli Instituta, srodna duša, na žalost mnogih, nije u korelaciji sa dugotrajnim vezama.
REALNOST ROMANTIČNIH VEZA
Sigurno poznajete barem jedan par koji se ističe kao primer zdrave veze – zajedno su od srednje škole i znaju sve jedno o drugom. Ipak, realnost je često drugačija. Retko se dešava da neko mlad pronađe svoju “srodnu dušu” sa kojom će ostati do kraja života.
Prema istraživanju Simens Festival Najtsa, čak 73 odsto ispitanika izjavilo je da su u vezi iz praktičnih razloga, jer im je prava ljubav pobegla. Ljudi širom sveta često ostaju u vezama sa osobama koje ne smatraju srodnim dušama, najčešće zbog želje za sigurnošću i udobnošću.

“Bolje je biti sa nekim nego biti sam. Mislim da se to dešava kod ljudi,” rekla je Kavita Patel, stručnjak za međuljudske odnose.
KADA SRODNA DUŠA STIGNE PREKASNO
Jedan od tužnijih rezultata ove studije pokazuje da je čak 17 odsto ispitanika upoznalo svoju srodnu dušu tek kada je već bilo prekasno, tj. nakon što su već bili u braku sa nekim drugim. Takođe, 46 odsto ispitanika je izjavilo da bi napustili trenutnog partnera kako bi bili sa svojom “pravom” ljubavi.
Prema studiji „Zamka srodne duše: Zašto je prihvatanje ljubavi zasnovane na sopstvenoj agenciji najsigurniji put do stvaranja cvetajućeg braka“, 60 odsto Amerikanaca veruje u ideju da prava ljubav znači pronaći jedinu pravu srodnu dušu, što potvrđuje da potraga za srodnom dušom i dalje igra značajnu ulogu u modernoj kulturi zabavljanja.
„Verovanja o srodnim dušama sugerišu da postoji jedna prava osoba za vas pre nego što ste se uopšte sreli. Međutim, naši nalazi pokazuju da se jedinstvo u braku prvenstveno stvara, a ne pronalazi,“ rekao je Adam Galovan, profesor na Univerzitetu Alberta i koautor studije.

Jednostavno rečeno, umesto da se brinete o tome da li ćete pronaći “onu pravu” osobu, trebalo bi da se fokusirate na pronalaženje nekoga koga ćete voleti i sa kime se dobro slažete. Dejvid Šram, još jedan od koautora studije, istakao je da je razumevanje koncepta ljubavi važno za parove čija veza prelazi iz perioda upoznavanja u nešto ozbiljnije.
„Naše istraživanje pokazuje da trajni brakovi obično predstavljaju partnerstva u kojima su supružnici posvećeni stvaranju zajedničkog života, dublje od čisto emocionalne komponente braka,“ rekao je Šram.

Autori preporučuju da odrasli samci moraju promeniti svoje razmišljanje u pogledu pronalaženja “jedine prave” osobe i fokusirati se na stvaranje “jedinstvenog” braka. Potrebno je negovati realna očekivanja o tome šta veza predstavlja i kakva je njihova uloga u njoj, kao i razviti zrelo razumevanje ljubavi. Takođe, važno je održati optimističan pogled na svet u slučaju raskida i prekida odnosa.
Jedan od zaključaka studije je da „kulturni mitovi oko potrage za „onim pravim“ mogu podrivati kvalitet i dugovečnost veza, dok fokus na lične vrline i svrhovita ponašanja pomaže parovima da postignu više stope povezanosti i napretka u braku”.