Od 1. januara svi građani Beograda mogu da koriste javni prevoz besplatno
Na današnjoj pres konferenciji gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić, izneo je najnovije i značajne promene koje će stupiti na snagu već od 1. januara. Besplatan javni prevoz biće dostupan svim građanima, bez obzira na to da li su stanovnici grada ili turisti. Šapić je istakao da će se ukinuti svi oblici plaćanja karata, uključujući mesečne i dnevne karte, čime Beograd postaje jedini grad u Evropi sa više od pola miliona ljudi koji će imati potpuno besplatan javni prevoz.
“Nema više plaćanja karata ni na koji način. Ovom merom Beograd postaje uzor u regionu i Evropi, jer se sa tako velikim brojem korisnika uvodi sistem koji olakšava svakodnevni život svih naših sugrađana”, izjavio je gradonačelnik. On je naglasio da će ovaj korak značiti ne samo olakšanje za građane, već i doprinos smanjenju zagađenja, jer će podsticati korišćenje javnog prevoza umesto privatnih vozila.
Reforma javnog prevoza kao dugoročan cilj
Gradonačelnik Šapić objasnio je da je ovo samo deo šire strategije za poboljšanje saobraćajne infrastrukture i životnih uslova u Beogradu. Ukidanje plaćanja prevoza biće postepeno implementirano, ali planira se da svi beogradski građani, ali i posetioci, uživaju u besplatnim uslugama javnog prevoza u svim njegovim segmentima. S obzirom na to da je Beograd grad sa velikim brojem stanovnika i ogromnim dnevnim migracijama, ova mera će doprineti boljoj povezanosti i lakšoj mobilnosti.
Očekivanja od besplatnog prevoza
Iako je najavljeno da je od januara 2024. godine besplatan prevoz zvanično na snazi, gradonačelnik je istakao da se prate svi relevantni faktori koji će pomoći u očuvanju kvaliteta prevoza, kao i u njegovoj daljoj modernizaciji. Pored besplatnih usluga, u planu je unapređenje infrastrukture, nabavka novih vozila, kao i unapređenje efikasnosti sistema.
Povezivanje Beograda i evropskih standarda
Ova odluka takođe ima za cilj da Beograd postavi nove standarde u javnom prevozu i poveže se sa evropskim praksama i standardima u smislu dostupnosti usluga, smanjenja emisije ugljen-dioksida i korišćenja alternativnih energija. Prema rečima gradonačelnika, grad se nalazi na prekretnici koja će omogućiti da Beograd postane pravi primer gradova koji se okreću ka održivim rešenjima za svoje građane.

