BESPLATAN JAVNI PREVOZ U BEOGRADU ZA SVE

Od 1. januara svi građani Beograda mogu da koriste javni prevoz besplatno

Na današnjoj pres konferenciji gradonačelnik Beograda, Aleksandar Šapić, izneo je najnovije i značajne promene koje će stupiti na snagu već od 1. januara. Besplatan javni prevoz biće dostupan svim građanima, bez obzira na to da li su stanovnici grada ili turisti. Šapić je istakao da će se ukinuti svi oblici plaćanja karata, uključujući mesečne i dnevne karte, čime Beograd postaje jedini grad u Evropi sa više od pola miliona ljudi koji će imati potpuno besplatan javni prevoz.

Nema više plaćanja karata ni na koji način. Ovom merom Beograd postaje uzor u regionu i Evropi, jer se sa tako velikim brojem korisnika uvodi sistem koji olakšava svakodnevni život svih naših sugrađana”, izjavio je gradonačelnik. On je naglasio da će ovaj korak značiti ne samo olakšanje za građane, već i doprinos smanjenju zagađenja, jer će podsticati korišćenje javnog prevoza umesto privatnih vozila.

Reforma javnog prevoza kao dugoročan cilj

Gradonačelnik Šapić objasnio je da je ovo samo deo šire strategije za poboljšanje saobraćajne infrastrukture i životnih uslova u Beogradu. Ukidanje plaćanja prevoza biće postepeno implementirano, ali planira se da svi beogradski građani, ali i posetioci, uživaju u besplatnim uslugama javnog prevoza u svim njegovim segmentima. S obzirom na to da je Beograd grad sa velikim brojem stanovnika i ogromnim dnevnim migracijama, ova mera će doprineti boljoj povezanosti i lakšoj mobilnosti.

Očekivanja od besplatnog prevoza

Iako je najavljeno da je od januara 2024. godine besplatan prevoz zvanično na snazi, gradonačelnik je istakao da se prate svi relevantni faktori koji će pomoći u očuvanju kvaliteta prevoza, kao i u njegovoj daljoj modernizaciji. Pored besplatnih usluga, u planu je unapređenje infrastrukture, nabavka novih vozila, kao i unapređenje efikasnosti sistema.

Povezivanje Beograda i evropskih standarda

Ova odluka takođe ima za cilj da Beograd postavi nove standarde u javnom prevozu i poveže se sa evropskim praksama i standardima u smislu dostupnosti usluga, smanjenja emisije ugljen-dioksida i korišćenja alternativnih energija. Prema rečima gradonačelnika, grad se nalazi na prekretnici koja će omogućiti da Beograd postane pravi primer gradova koji se okreću ka održivim rešenjima za svoje građane.

 

 

Dnevnik

Related articles

IZRADA ETIKETA NA ZAHTEV ŠTEDI ENERGIJU: Moguće eliminisati 180 miliona kvadratnih kilometara otpada

Novo istraživanje nezavisnih konsultanata kompanije Smithers pokazuje da izrada etiketa na zahtev može uštedeti evropskim preduzećima značajnu energiju, smanjiti masivni otpad i otpad od mastila i učiniti postupak etiketiranja daleko efikasnijim i održivijim. Ako bi se evropska preduzeća preusmerila na korišćenje inkdžet etiketiranja na zahtev svake godine bi se mogle postići uštede energije od 28,7 […]

Photo Vecteezy

NAJVEĆI PARADAJZ U SRBIJI! Domaćin Slavko iz sela kod Šapca uzgojio džinovski plod JEDVA STAO NA VAGU

Slavko Vitomirović iz sela Klenak kod Šapca uzgojio je džinovski paradajz težak tačno dva kilograma! Porodica Vitomirović ostala je iznenađena kad je u svojoj bašti zatekla ogroman paradajz sorte volovsko srce i pored velike suše. – Ja sam uspeo da na prirodni način iz semena, koje se koristi iz godine u godinu još od moje pokojne bake, uzgojim […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *