Ljudi masovno kupuju stanove i kuće u Hrvatskoj? 3 koraka za kupovinu nekretnine

U poslednje vreme, sve više građana Srbije pokazuje interesovanje za kupovinu nekretnina u Hrvatskoj, posebno u Istri i na Kvarneru. Tradicionalno, Slovenci su bili najbrojniji kupci na hrvatskom tržištu nekretnina, ali sada im se pridružuju i Srbi.

Nagli porast interesa

Direktor agencije Dogma nekretnine, Branko Papeš, ističe da je u poslednje vreme primećen značajan porast upita i kupovina od strane građana Srbije.

“Zanimljivo je da u zadnje vreme sve više upita i kupaca nam dolazi iz Srbije. To su kupci veće platežne moći koji preferiraju kupovinu skupljih nekretnina na elitnim destinacijama. U pravilu zainteresovani su za kupovinu nekretnina u Opatiji i Istri s naglaskom na zapadnu obalu,” izjavio je Papeš za Jutarnji list.

Foto: Freepik.com

Opatija, koja je ranije bila omiljena destinacija bogatim Rusima, sada privlači i Srbe. Tokom prošle godine, građani Srbije su kupili 167 nekretnina u Hrvatskoj.

Jasminka Biliškov, direktorka agencije Biliškov nekretnine, primećuje da interesovanje građana Srbije za nekretninama u Dalmaciji nije značajno poraslo, već ostaje stabilno.

“Nismo primetili veći interes građana Srbije za nekretninama u Dalmaciji. Rekla bih da je interes isti kao ranije i to uglavnom ako je jedan od vlasnika, ako su kupci bračni par, poreklom iz Hrvatske,” kaže Biliškov.

Pandemija je imala veliki uticaj na tržište nekretnina. Interesovanje za kupovinu nekretnina na obali eksplodiralo je nakon korone, sa upitima koji su se u roku od nekoliko meseci udesetostručili.

Papeš objašnjava da su Istra i Kvarner posebno interesantni zbog relativne blizine i dobre saobraćajne povezanosti sa mestima u kojima žive mnogi kupci.

“Probude se u Beču, Gracu ili Minhenu, sednu u auto, te su u roku od 4-5 sati na ručku i uživaju uz more. Dosta upita od onih koji su iz stranih zemalja kao što su Nemačka i Austrije, dolazi od dijaspore iz BIH,” dodaje Papeš.

Foto: Freepik.com

Iako ove godine beležimo pad interesa kupaca iz inostranstva za obalu, sa smanjenjem od 10 posto ili više zavisno o kojem se području radi, tržište se stabilizovalo nakon pandemije. Cene su se uglavnom zaustavile, bez značajnog rasta.

Kako do stana u Hrvatskoj?

Kupovina nekretnine u Hrvatskoj može biti jednostavna uz pravog posrednika. Prvi korak je odabir agencije koja će se pobrinuti za ceo proces kupoprodaje.

Državljani EU mogu kupovati nekretnine po istim principima kao i hrvatski građani. Međutim, za strance izvan EU važi pravilo reciprociteta, što znači da moraju postojati uzajamni uslovi između Hrvatske i zemlje kupca. Ako takvih uslova nema, stranci često osnivaju trgovačko društvo u Hrvatskoj kako bi mogli postati vlasnici nekretnina.

Cene nekretnina variraju, a u Zagrebu se kreću od 1.700 evra po kvadratu za najjeftinije stanove do preko 10.000 evra za luksuzne nekretnine. Prosečna cena kvadrata u Zagrebu za 2023. godinu iznosi 2.987 evra. Rijeka beleži prosečnu cenu od 2.661 evra po kvadratu, dok je u Splitu kvadrat stana dostigao 4.061 evro.

Foto: Freepik.com

Oko 60% kupovina nekretnina u Hrvatskoj realizuje se putem kredita, dok ostatak čine gotovinske transakcije. Cene nekretnina su porasle nakon ulaska Hrvatske u EU i Eurozonu, a posebno su podstaknute stranim ulaganjima i turizmom.


Pad prodaje nekretnina beleži se širom Evrope zbog viših kamatnih stopa na kredite. Mnoge zemlje razmatraju smanjenje kamatnih stopa kako bi povratile potražnju na tržištu nekretnina.

Kupovina nekretnina u Hrvatskoj postala je atraktivna opcija za mnoge građane Srbije, a Istra i Kvarner se izdvajaju kao najpoželjnije destinacije. Sa stabilizacijom tržišta, očekuje se da će interesovanje i dalje rasti.

 

 

Blic

Related articles

Lepe vesti, država isplaćuje DODATNIH 5.000 DINARA MESEČNO ZA OVU GRUPU GRAĐANA

Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija potpisala je Sporazum o saradnji sa Bankom Poštanska štedionica kojim se omogućava otvaranje dinarskih platnih računa na ime korisnika odnosno učenika, gde će se vršiti isplata novčanih sredstava za deficitarna zanimanja na mesečnom nivou u iznosu od 5.000 dinara. Učenici će zaključiti ugovore sa bankom Poštanska štedionica, […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *