Naučnici su otkrili pećinu na Mesecu, koja bi mogla postati ključno sklonište za buduće ljudske misije. Ova otkrića pružaju nadu da ćemo jednog dana uspeti da uspostavimo trajne baze na našem prirodnom satelitu.
Analiza radarskih podataka koje je prikupio NASIN lunarni izviđački orbiter pokazala je da jama Mare Trankuilitatis, najdublja poznata jama na Mesecu, vodi do pećine široke 45 metara i duge do 80 metara, što je površina ekvivalentna 14 teniskih terena. Pećina se nalazi oko 150 metara ispod površine, što je čini potencijalno idealnim skloništem od surovih lunarnih uslova.
Lorenco Brucone sa Univerziteta Trento u Italiji objasnio je da je pećina verovatno prazna cev od lave, dodajući da takve karakteristike mogu poslužiti kao ljudska staništa za buduće istraživače. “Ova pećina je prirodno sklonište koje može zaštititi astronaute od ekstremnih temperatura, kosmičkih zraka i mikrometeorita,” rekao je Brucone.
Lunarni orbiteri su prvi put uočili jame na Mesecu pre više od decenije. Mnoge od tih jama, poznate kao “krovni prozori”, povezane su sa podzemnim pećinama, koje su zapravo lava cevi – džinovski podzemni tuneli formirani kroz vulkanske procese. “Ove pećine mogu biti osnova za mesečevu bazu ili sklonište za hitne slučajeve,” dodao je Brucone.
Prethodne slike sa LRO-a pokazale su da je dno jame Mare Trankuilitatis posuto kamenim gromadama širine do 10 metara. Međutim, nije bilo jasno da li je jama zatvorena ili služi kao ulazna tačka u podzemnu pećinu. Istraživači su zainteresovani za proučavanje stena unutar ovih pećina jer će verovatno sadržati tragove o formiranju Meseca i istoriji vulkana.
Pećine takođe mogu sadržati vodeni led, ključni resurs za dugoročne lunarne misije i kolonizaciju. Leonardo Karer, autor studije, naglasio je da pećine nude glavne strukturne delove moguće ljudske baze bez potrebe za složenim građevinskim aktivnostima.
Svemirske agencije se već pripremaju za povratak ljudi na Mesec, istražujući načine kako da procene strukturnu stabilnost pećina i ojačaju njihove zidove i plafone. “Staništima će biti potrebni sistemi za praćenje seizmičke aktivnosti i oblasti za povlačenje u slučaju urušavanja,” rekao je Karer.
Ketrin Džoj, profesorka nauka o Zemlji na Univerzitetu u Mančesteru, objasnila je da su lunarni pećinski sistemi idealni za postavljanje baza sa posadom zbog debeli pećinski plafon koji pruža zaštitu od ekstremnih temperaturnih varijacija i visokogenergetskog zračenja.
Međutim, pristup ovim pećinama je izazovan. Robert Vagner, istraživač na Državnom univerzitetu u Arizoni, rekao je da bi ulazak u jamu zahtevao spuštanje od 125 metara, pri čemu bi svaki pokret mogao izazvati lavine.
Ova otkrića donose novu dimenziju u istraživanju Meseca i pružaju osnovu za buduće lunarne kolonije.