POTRAŽNJA ZA BERAČIMA MALINA SE POVEĆAVA I UPRKOS LOŠEM RODU

Sezona berbe malina polako se približava i startuje za oko tri nedelje, a već sada raste potražnja za radnicima u malinjacima širom Srbije.

U mestima poput Guče, Arilja, Kosjerića, Ivanjice, Ljubovije, Bajine Bašte, ali i oko Čačka i Užica, raspisuju se oglasi za berače sa dnevnicama koje se kreću između 4.000 i 6.000 dinara. Pored plata, radnicima se uglavnom obezbeđuju i smeštaj i tri obroka, što dodatno motiviše one koji žele da rade.

Visoke dnevnice uprkos slabijem rodu

Iako je rod malina ove godine znatno manji zbog nepovoljnih vremenskih uslova i drugih nepogoda, cena rada u malinjacima i dalje ostaje visoka. Malinari ističu da je i pored lošeg roda potražnja za beračima velika, ali da je ponuda radne snage nedovoljna. Razlog za to je masovni odlazak mladih ljudi iz zemlje u potrazi za boljim prilikama, ali i opšta nezainteresovanost za sezonske poslove.

Božo Joković, direktor zadruge „Agro eko voće“ iz Arilja, kaže da je ovogodišnja situacija „katastrofalna“, jer su na rod uticale različite elementarne nepogode, ali i problemi iz prethodnih godina. „Veliki izvoznici su nas ozbiljno oštetili poslednjih sezona. Mislili su da mogu da kupuju radnu snagu po minimalnoj ceni, koristeći strane radnike za tri ili četiri evra po satu, dok mali proizvođači trpe,“ ističe Joković. On naglašava da su ti isti izvoznici prošle godine podigli cenu rada na nivo koji je teško održiv za domaće malinare.

Sezonski rad zahteva angažovanje cele porodice

Malinari upozoravaju da će zbog manjka radnika svaki član domaćinstva morati da učestvuje u berbi malina i drugih bobičastih plodova, kao što su kupine. Rad u polju nije lak – traje i po deset sati dnevno, ali je u sezoni jedna od najplaćenijih opcija za sezonsku zaradu. Ipak, problem nedostatka radne snage ostaje veliki, jer mlađi uglavnom izbegavaju ove poslove, dok stariji nisu dovoljno efikasni.

Rad na crno i sezonska nesigurnost

Podaci Inspektorata za rad pokazuju da je sezonska radna snaga u Srbiji najviše angažovana u građevinarstvu, često i bez ugovora. Slična situacija je i u ugostiteljstvu, trgovini i prehrambenoj industriji. U poljoprivredi, rad na crno je posebno izražen – radnici dobijaju dnevnice, smeštaj i hranu, ali bez formalnog ugovora, što ih lišava osnovnih radnih prava. Mnogi vlasnici plantaža zaobilaze inspekciju, pa radnici ostaju bez zakonske zaštite.

Za malinare, ova sezona donosi nove izazove. Visoke dnevnice i dalje postoje, ali sa sve manjim brojem raspoloživih berača, teško je ispuniti sve radne zadatke na vreme. Poljoprivrednici se nadaju da će se situacija poboljšati, ali istovremeno upozoravaju da bez sistemskog rešenja i podrške države, problemi sa radnom snagom neće nestati.

Politika

Related articles

VELIKE INVESTICIJE U BAČKOJ PALANCI Doprinos bezbednosti dece! Evo kolika je vrednost uređenja novog vrtića „Duga“

Opština Bačka Palanka dobila je i 5,5 miliona dinara od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za parterno uređenje dvorišta i opremanje vešeraja novosagrađenog vrtića “Duga”. Pored 5.500.118 dinara dobijenih od Ministarstva, opština je iz svog budžeta izdvojila 3.666.745 dinara, za izgradnju i opremanje dva dečija igrališta, podizanje ograde, opremanje urbanim mobilijarom, pejzažno uređenje […]

SVETSKI DAN PČELA OBELEŽAVA SE 20. MAJA

Svake godine 20. maja svet se okuplja kako bi ukazao na izuzetnu važnost pčela, jednih od najvažnijih oprašivača na planeti, čiji opstanak je danas ozbiljno ugrožen. Poznata izreka koja se često pripisuje Albertu Anštajnu – „Ako uništimo pčele, čovečanstvo će nestati za četiri godine“ – možda nije potvrđena, ali naučni svet ističe da bi gubitak […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *