Krajnja desnica preuzela primat u Tiringiji i Saksoniji.
Nemačka politička scena uzdrmana je do temelja nakon što je Alternativa za Nemačku (AfD) ostvarila značajan uspeh na pokrajinskim izborima u Tiringiji i Saksoniji. Ovo je prvi put od Drugog svetskog rata da je krajnje desničarska stranka pobedila na izborima za regionalni parlament.
U Tiringiji, AfD je osvojila skoro trećinu glasova, dok je u Saksoniji zauzela drugo mesto sa minimalnim zaostatkom iza Hrišćansko demokratske unije (CDU). Ovaj uspeh, koji je započet na evropskim izborima, izazvao je paniku u vladi Olafa Šolca. Sve tri partije iz vladajuće koalicije – SPD, FDP i Zeleni – zajedno nisu osvojile ni polovinu glasova koje je dobila AfD. Liberali nisu uspeli da uđu ni u jedan pokrajinski parlament, dok su Zeleni jedva prešli cenzus u Saksoniji. Socijaldemokrate su izbegle totalni debakl, ali su bile blizu političkog poniženja.
Oštre kritike iz vlade i međunarodne zabrinutosti
Nakon što je AfD ostvarila ovako upečatljiv rezultat, nemačka vlada se suočava sa ozbiljnim pitanjima o svojoj budućnosti. Kancelar Olaf Šolc nazvao je ove rezultate “gorkim i zabrinjavajućim”, ističući da AfD šteti Nemačkoj, slabi ekonomiju, deli društvo i uništava ugled zemlje. Predsednica liberalne grupacije Obnovimo Evropu, Valeri Hajer, dodala je da je ovo “mračan dan za Nemačku i Evropu”.
Posle izbornog poraza, u javnosti se sve češće postavlja pitanje da li je Olaf Šolc i dalje adekvatan lider SPD-a pred savezne izbore sledeće godine. Ako SPD doživi još jedan poraz u Brandenburgu, gde vlada od 1990. godine, sve popularniji ministar odbrane Boris Pistorijus mogao bi da zameni Šolca kao lidera.
AfD slavi, ali predstoje izazovi
Iako su u AfD-u ushićeni zbog pobede u Tiringiji i uspeha u Saksoniji, njihov put do vlasti nije siguran. Glavni kandidat AfD-a za lokalnog premijera, Bjorn Heke, teško da će uspeti da formira vladu jer nijedna stranka u parlamentu ne želi koaliciju sa njim zbog njegove kontroverzne prošlosti.
AfD, označena od strane obaveštajnih službi kao “desničarsko ekstremistička”, možda neće moći da uđe u izvršnu vlast, ali će imati dovoljno moći da blokira ključne odluke. Ovo uključuje imenovanje sudija i najviših bezbednosnih zvaničnika, za šta je potrebna dvotrećinska većina.
Međunarodna reakcija
Uspeh AfD-a privukao je pažnju međunarodnih medija, izazvavši zabrinutost za političku stabilnost u Nemačkoj. Britanski “Gardijan” je naglasio da rezultati izbora ukazuju na sve veći jaz između istočne i zapadne Nemačke, dok je italijanska “Republika” ovaj ishod nazvala “pobedom za Putina”.