MADRID: Nekoliko beživotnih tela pronađeno je u oblastima jugoistočne Španije pogođenim katastrofalnim poplavama koje su rezultat tropskih kiša, izjavio je danas guverner regiona Valensija.
Obilne kiše, koje su usledile zbog hladnog fronta koji se kretao kroz jugoistok Španije, poplavile su puteve i naselja, zbog čega su vlasti apelovale na građane najpogođenijih oblasti da ostanu u svojim domovima.
“Pronađeni su preminuli, ali iz poštovanja prema porodicama, dodatne informacije neće biti dostupne,” izjavio je Karlos Mazon, prvi čovek regiona Valensije.
Španska meteorološka agencija AEMET podigla je crveni meteo alarm u istočnom delu regiona Valensije, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.
Apokaliptične scene
Prizori sa terena opisuju stravične scene, gde su spasioci primorani da izvlače čak i nastradale bebe iz vode. Lokalni mediji prenose da su do sada pronađena tela najmanje dve bebe, dok je broj stradalih u ovim nezapamćenim poplavama premašio 50 osoba.
U gradu Paiporta, spasilačke ekipe izvukle su tela četiri osobe, među kojima su dva muškarca, žena i beba. Slične tragične scene zabeležene su i u gradu Torent, gde je pronađeno pet tela, uključujući još jednu bebu.
Turisti zarobljeni u vozilima
Turisti, koji su došli u Valensiju na odmor, zatekli su se u haosu – zarobljeni u vozilima i do 10 sati. Vitalij Farafonov i njegova supruga, koji su bili u poseti Valensiji, ispričali su da su ih policajci skrenuli sa autoputa zbog ozbiljne situacije.
-
“Bila je to potpuna katastrofa. Na samo jednoj deonici puta izbrojali smo devet ili deset prevrnutih kamiona. Nikada nismo videli nešto slično,” rekao je Farafonov, dodajući da su on i njegova supruga ostali zaglavljeni na seoskom putu. Par iz Luksemburga ima četvoro dece koja su ostala na sigurnom u Barseloni.

Vlada Kastilje-La Manče aktivirala je Vojnu jedinicu za vanredne situacije (UME) radi pomoći pogođenim područjima u provinciji Kuenka. Takođe, Specifični plan za rizik od štetnih meteoroloških pojava aktiviran je rano jutros kao odgovor na tešku situaciju u Valensiji.
Civilna zaštita izdala je novo upozorenje stanovnicima Valensije da izbegavaju drumsku komunikaciju usled opasnih uslova. Vlasti naglašavaju da građani treba da ostanu kod kuće i prate najnovija uputstva kako bi se sprečile dalje nesreće.


