Ekstremne temperature predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik, posebno za kardiovaskularne bolesnike, upozorio je načelnik Klinike za kardiologiju Vojnomedicinske akademije (VMA) u Beogradu, pukovnik profesor dr Zoran Jović. On je naglasio da toplotni talasi ne samo da povećavaju broj obolelih, već i smrtnost među najugroženijim kategorijama.
Rizične grupe uključuju starije od 65 godina, decu, trudnice, kao i pacijente sa postojećim kardiovaskularnim bolestima. Takođe, radnici na otvorenom, koji su direktno izloženi suncu, moraju biti posebno oprezni.
“Treba izbegavati izlaganje suncu u periodu između 10 ujutru i 19 časova, kada su temperature najviše i UV indeks je visok,” rekao je Jović. On je dodao da je bitno koristiti sve dostupne načine za rashlađivanje, kao što su ventilacija ili klima uređaji.
Pravilna upotreba klime je ključna; razlika u temperaturi između unutrašnjosti i spoljašnjosti ne bi trebalo da prelazi pet do sedam stepeni, kako bi se izbegli šokovi za organizam. Ovaj savet je posebno važan za one sa srčanim oboljenjima, koji su često posetili hitnu pomoć tokom prethodnih toplotnih talasa, žaleći se na simptome kao što su slabost, malaksalost, nedostatak vazduha, bol u grudima, ubrzan rad srca, vrtoglavica i nesvestica.
U ovim ekstremnim uslovima, zabeležen je porast od oko 20% u broju pacijenata koji su se javili na VMA, ne samo u hitnoj službi, već i na odeljenju.