KAKO IZRAČUNATI UDALJENOST GROMA TOKOM LETNJIH OLUJA

Praktičan vodič za sigurnost.

Letnje vreme često donosi oluje praćene snažnim vetrom, obilnom kišom i grmljavinom. U poslednje vreme, ovakve vremenske nepogode nisu zaobišle ni Srbiju, pa je važno znati kako se ponašati u takvim situacijama.

Stručnjaci preporučuju da se, kada grmi i seva, najbolje sklonite u zatvoreni prostor. Posebno je opasno boraviti na otvorenim i ravnim terenima ili na uzvišenjima, gde je rizik od udara groma znatno veći. Prema rečima profesora Jovana Cvetića sa Elektrotehničkog fakulteta, grom najčešće udara u oblasti blizu rečnih tokova, jezera i na vlažnim terenima.

Grom obično traži putanju kroz mesta gde je tlo natopljeno vodom ili gde postoji isparavanje, ali takođe često udara u uzvišenja zbog indukovanog naelektrisanja koje se stvara na vrhovima objekata,” objasnio je profesor Cvetić za RTS.

Ako se nađete u situaciji da želite izračunati koliko je grom daleko, postoji jednostavan način da to uradite. Profesor Cvetić objašnjava: “Kada vidite sevanje, počnite da brojite sekunde do trenutka kada čujete zvuk groma. Na svakih tri sekunde dodajte jedan kilometar na udaljenost. Na primer, ako izbrojite devet sekundi, grom je udaljen oko tri kilometra.”

Ovo znanje može biti korisno da procenite koliko vam je vremena ostalo da se sklonite na sigurno mesto pre nego što oluja stigne u vašu blizinu.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

ŽIVOTNI STANDARD ENGLEZA OPADAĆE U NAREDNIH PET GODINA

Predstojeći pad standarda života u Velikoj Britaniji LONDON – Životni standard građana Velike Britanije biće u značajnom opadanju do 2030. godine, pri čemu će se najveći pad desiti među najsiromašnijim slojevima društva, koji će doživeti dvostruko brži pad u odnosu na građane sa srednjim i višim prihodima, pokazuju najnoviji podaci iz analize Fondacije Džozef Rauntri […]

EVROPSKO TRŽIŠTE HRANE STVARA NOVU REALNOST

Evropska komisija nedavno je predstavila novu strategiju za poljoprivredno-prehrambeni sektor, koja donosi značajne promene u odnosu na prethodne smernice. Iako je ranija politika Evropske unije bila jasno fokusirana na ekološke ciljeve i održivost, najnoviji pristup pokazuje popuštanje u pogledu ekoloških zahteva, sa većim naglaskom na poboljšanje konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje i unapređenje uslova za poljoprivrednike. S […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *