NOVI UDAR NA DŽEP PUŠAČA: CIGARETE I DALJE POSKUPELE, A DO KRAJA 2025. OČEKUJTE NOVO RASTUĆE CENE!

Nove cene cigareta u Srbiji izazivaju nezadovoljstvo među pušačima. Od 10. februara, još jedan proizvođač cigareta podigao je svoje cene, što znači da će ljubitelji duvana morati da izdvoje još više novca za svoju omiljenu paklicu. Ovaj korak je samo nastavak rasta koji se, čini se, neće zaustaviti do kraja 2025. godine.

PODIZANJE CENE – KAKO SE FORMIRAJU NOVI IZNOSI?

Na osnovu novog cenovnika koji je objavio proizvođač Imperial Tobacco SCG, cena paklice cigareta sada varira od 370 dinara do 650 dinara, u zavisnosti od brenda. Na primer:

  • Davidoff Classic – 480 dinara
  • West Red 100’s – 400 dinara
  • Jale La Bleue Slims – 370 dinara

I kompanija Mercata VT je unapredila svoj cenovnik, a cene su sledeće:

  • Karelia Red 100s – 370 dinara
  • Omé Green Wide – 400 dinara
  • George Karelias and Sons – 470 dinara

Ovo nije prvi put da su cene cigareta u Srbiji podignute. Proizvođači poput Filip Moris i Britiš Tobako već su korigovali svoje cene, pa sada paklice cigareta ovih brendova koštaju:

  • L&M Loft XL (Blue) – 370 dinara
  • Marlboro (Gold, 100’s) – 480 dinara
  • Lucky Strike (Original) – 420 dinara

ZAŠTO CIGARETE POSKUPELU? POVEĆANJE AKCIZA I DODATNE TAKSE

Razlog za poskupljenje nije samo slobodna odluka proizvođača, već se temelji na zakonodavnim promenama. Specifična akciza na cigarete povećana je za 1,71 dinar, kako je predviđeno novim Akciznim kalendarom. U tom kontekstu, vlada Srbije odobrila je nove cene, a sada će pušači za paklicu cigareta morati da izdvoje između 370 i 650 dinara, u zavisnosti od brenda.

Ali to nije sve. Na cenu cigareta dodaje se i proporcionalna akciza od 33%, kao i PDV. Ove promene znači da će država na svaku paklicu cigareta uzimati oko 101,12 dinara, što je veći iznos u odnosu na prethodnih 99,41 dinara.

KAKO SERBIJA FORMIRA CENE CIGARETA?

Cene cigareta u Srbiji se formiraju prema Akciznom kalendaru, koji je regulisan zakonodavnim okvirom, a cilj je usklađivanje sa standardima EU. Prema tim standardima, minimalna akciza treba da bude 90 evra na 1.000 cigareta, dok je trenutno u Srbiji nešto više od 85 evra. Uskoro će doći još jedno poskupljenje u julu, jer je prema zakonodavstvu potrebno postepeno dostizanje ovih standarda.

SKUPLJI ALTERNATIVNI DUVANSKI PROIZVODI

Novi cenovnici ne pogađaju samo tradicionalne cigarete. Poskupljenje se širi i na alternativne proizvode poput tečnosti za elektronske cigarete, nesagorevog duvana, nikotinskih vrećica i snusa. Na primer, tečnost za punjenje elektronskih cigareta poskupljuje sa 10,46 dinara po mililitru na 11,62 dinara, što je povećanje koje dodatno opterećuje pušače.

TROŠAK PROIZVODNJE CIGARETA – SAKRIVENA ISTINA

Mnogi pušači nisu svesni da stvarni trošak proizvodnje paklice cigareta iznosi samo oko 40 centi. Na ovu cifru dodaju se akcize i porezi, koji čine više od 80% ukupne cene cigareta. Dakle, velika većina novca koji pušači izdvajaju nije za proizvod, već za poreze i državne takse koje čine osnovu državne fiskalne politike.

ŠTA NAS OČEKUJE U BUDUĆNOSTI?

Sa predstojećim poskupljenjima, očekuje se da cena cigareta u Srbiji nastavi da raste, a cilj je da se dostignu EU standardi u narednim godinama. Ovaj proces može da utiče na broj pušača, ali i na javne finansije, koje se sve više oslanjaju na akcize kao ključni izvor prihoda.

Cigarete, nažalost, postaju luksuz za mnoge. Cena uživanja u dimu ide u skyrocket, a poslednje poskupljenje sigurno nije poslednje.

 

 

 

Dnevnik

Related articles

ZAŠTO ĐACI imaju OTPOR prema školskim obavezama? NE SLUŠAJU šta nastavnici govore, a BUKA i nered su redovni na ČASOVIMA

Od svakog školskog časa, samo deo vremena je zaista posvećen učenju, a najčešći razlog u Srbiji je, prema poslednjem PISA istraživanju, manjak discipline. Oko 40 odsto učenika koji su popunjavali upitnik tvrdi da se ne sluša šta nastavnici govore, a da su buka i nered redovna pojava, te da im pažnju odvlače i digitalni uređaji […]

JAVNI POZIV ZA SOLARNU FOTONAPONSKU ELEKTRANU KAO KUPAC-PROIZVOĐAČ

Zajedničko sprovođenje pilot projekta solarne fotonaponske elektrane – „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“, biće finansirano od strane nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), a sprovodiće GIZ. U cilju poboljšanja razvoja solarnih fotonaponskih projekata u kompanijama, dokazivanja koristi od generisanja električne energije za sopstvene potrebe i prihvatanja tehnologije i pristupa kupac-proizvođač, GIZ podržava […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *