Stočari apeluju na nadležne za dozvolu ispaše uz reke i kanale.
Zbog ekstremne suše koja je pogodila Srbiju, pašnjaci su ozbiljno ugroženi, a stočari se suočavaju sa velikim izazovima. Nevladina organizacija “Agroprofit” uputila je zahtev Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, tražeći dozvolu za ispašu stoke na površinama uz reke i kanale, u cilju spašavanja stada.
Suša opustošila pašnjake i livade
Kako navode iz organizacije, suša je prouzrokovala ozbiljne štete, ne samo na poljoprivrednim usevima, već i na livadama i pašnjacima, čime je direktno pogođen uzgoj stoke. Farmeri su prinuđeni da koriste silažu već sada, što se uobičajeno dešava tek na jesen, što ukazuje na katastrofalnu situaciju. Pašnjaci su u mnogim delovima zemlje već požuteli, dok uz vodene tokove i kanale još ima dovoljno trave koja bi mogla da pomogne u ishrani stoke.
Zeleni prostori pored reka – spas za stočare
U svom zahtevu, “Agroprofit” ističe da bi korišćenje ovih zelenih površina bilo od presudnog značaja za opstanak stočarstva. Javna preduzeća koja upravljaju ovim zemljištem pozvana su da odobre ispašu goveda i ovaca, kako bi se smanjio pritisak na suve pašnjake.
Potrebna veća kontrola nad pašnjacima
Organizacija je takođe uputila apel za pojačanu kontrolu uzurpacije pašnjaka, jer se u poslednjoj deceniji samo u Vojvodini površina pašnjaka smanjila za 30.000 hektara. U severnom Banatu, posebno u opštinama Čoka i Kikinda, preorano je preko 1.100 hektara pašnjaka, a lokalne vlasti nisu reagovale na vreme. “Agroprofit” pozvao je svoje članove da prijave sve nepravilnosti i kršenje zakona.
Suša i visoke temperature ugrožavaju govedarstvo
Predsednik “Agroprofita”, Čedomir Keco, izjavio je da nikada nije bila veća potražnja za pašnjacima. Suša je značajno smanjila prinose svih biljnih kultura, što je dovelo stočare u tešku situaciju.
Pašnjaci su ključni za uzgoj stoke, jer goveda dnevno troše između 30 i 70 kilograma hrane, u zavisnosti od vrste. Održavanje ovih površina za ispašu je od vitalnog značaja za razvoj govedarstva u Srbiji – istakao je Keco.
On je dodao da su pojedine vrste goveda, poput šarolea, herforda i simentalskog goveda, izuzetno otporne na naše agrometeorološke uslove i mogu tokom zime biti na pašnjacima uz minimalnu dodatnu ishranu, bez potrebe za stajama.