Nedovoljna fizička aktivnost vodi u brojne bolesti

Naši građani u proseku sede 4,7 sati dnevno, i to najviše stanovnici Beograda (5,8 sati), gradskih naselja, osobe koje imaju više od 75 godina, kao i oni sa visokim i višim obrazovanjem

Zbog fizičke neaktivnosti procenjuje se da se u Evropi dogodi milion smrtnih slučajeva godišnje. Približno 31 odsto osoba starijih od 15 godina nedovoljno je fizički aktivno na Starom kontinentu, a više od polovine stanovnika Evrope nije dovoljno pokretljivo da bi zadovoljilo zdravstvene preporuke.

Foto: Freepik.com

Prema poslednjim podacima iz istraživanja zdravlja stanovništva Srbije, naši građani u proseku sede 4,7 sati dnevno, i to najviše stanovnici Beograda (5,8 sati), gradskih naselja (5,3 sata), osobe koje imaju više od 75 godina (6,1 sat), kao i oni sa visokim i višim obrazovanjem (5,5 sati). Čak 23 odsto naših građana sedi više od 420 minuta tokom dana, najviše starijih od 75 godina.

Foto: Freepik.com

Na osnovu Istraživanja ponašanja u vezi sa zdravljem kod dece školskog uzrasta u Republici Srbiji iz 2022. godine, u svim uzrasnim grupama dečaci su fizički aktivniji od devojčica, a sa godinama se zapaža smanjenje broja svakodnevno fizički aktivne dece, što je posebno izraženo kod devojčica pa je samo 16 odsto njih u prvom razredu srednje škole svakodnevno fizički aktivno u skladu sa preporukama. I rezultati poslednjeg istraživanja zdravlja stanovništva Srbije ukazuju na pad fizičke aktivnosti i kod dečaka i kod devojčica u svim uzrasnim grupama, sa 82 odsto u 2013. godina na 68,5 odsto u 2019. godini, navode stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”.

Zbog toga lekari na Međunarodni dan fizičke aktivnosti, koji se danas obeležava u svetu, apeluju na građane da shvate da je svako kretanje važno za očuvanje i unapređenje dobrog zdravlja.

Foto: Freepik.com

Redovna fizička aktivnost ima višestruke zdravstvene koristi: održava energetsku ravnotežu i pomaže smanjenju telesne težine, utiče na izgradnju koštanog tkiva, ima zaštitni efekat za pojavu povišenog krvnog pritiska i povišenih vrednosti holesterola u krvi, smanjuje anksioznost i depresiju, doprinosi boljoj koncentraciji i različitim socijalnim ishodima – napominju u „Batutu”.

Foto: Freepik.com

Svetska zdravstvena organizacija preporučuje najmanje 60 minuta svakodnevne umerene fizičke aktivnosti. Preporuke naglašavaju da svakodnevna fizička aktivnost treba da bude većim delom aerobna i da uključi i intenzivne vežbe za jačanje mišića, najmanje tri puta nedeljno. Poslednjih decenija beleži se stalni pad učestalosti redovne fizičke aktivnosti i većina adolescenata nije fizički aktivna u skladu sa preporukama. Od pola i starosti, zdravstvenog stanja, a posebno u odnosu na stanje utreniranosti (kondicije) zavisi i izbor vrste aktivnosti (šetnja, plivanje, trčanje, vežbe), njena učestalost i trajanje.

 

 

Dnevnik

Related articles

NOVI ZRENjANINSKI BISKUP MIRKO ŠTEFKOVIĆ Obrazovao se u Rimu, služio u Subotici

ZRENjANIN: Papa Fransisko je imenovao Mirka Štefkovića, dosadašnjeg ekonoma Subotičke biskupije, za novog zrenjaninskog biskupa, izvestila je pres-služba svete Stolice. Štefković će na novoj službi da nasledi beogradskog nadbiskupa Ladislava Nemeta, dosadašnjeg apostolskog upravitelja zrenjaninske biskupije. Mirko Štefković je rođen 1977. godine u Tavankutu, kod Subotice, a i njegov stariji brat Josip je katolički sveštenik […]

SMRZNUTO POVRĆE: ZDRAVIJA I PRAKTIČNIJA OPCIJA NEGO ŠTO MISLITE

U stalnoj potrazi za zdravom ishranom, sveže povrće često zauzima prvo mesto na listi preporuka. Međutim, u nekim situacijama, smrznuto povrće može biti zdraviji i praktičniji izbor. Iako se često veruje da je sveže povrće bogatije hranljivim materijama, stručnjaci tvrde da to nije uvek slučaj. Zašto odabrati smrznuto povrće? Kada se povrće jednom ubere, ono […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *