Šestodnevna radna nedelja u Grčkoj: radnici nemaju pravo glasa, sve na poslodavcu

Dok mnoge zemlje u Evropi teže ka četvorodnevnoj radnoj nedelji, Grčka uvodi šestodnevnu radnu nedelju. Novi zakon je trebao stupiti na snagu 1. marta, ali je odložen zbog bojazni kako će to uticati na izbore za Evropski parlament.


Ako poslodavac želi, radnike niko ne pita

  • Ovim zakonom definitivno odumire načelo petodnevne radne nedelje – izjavio je Aris Kazakos, profesor radnog prava u penziji u Solunu.

Vlada obrazlaže novi zakon sve većim problemima na tržištu rada zbog nedostatka radne snage, tako da se poslodavcima otvara mogućnost da iskoriste one koje već imaju. Ali to je potpuno pogrešan stav, upozorava Kazakos.

Foto: Freepik.com

Više rada, više nesreća

Naime, duže radno vreme i veći pritisak znače i više nesreća na radu. U Grčkoj, pod ovom vladom, već se beleže takvi slučajevi. Pre dve godine bilo je 104 smrtna slučaja na radnom mestu, a prošle godine taj broj je narastao na 179.

Loša plata i sve lošiji uslovi za rad teraju Grke da bolju šansu traže preko granice. Najbolji primer je sektor turizma – Grci ta mesta zaobilaze u najširem luku. Na primer, na Mikonosu i Santoriniju je potpuno normalan svakodnevni rad za sezonce, smešteni su i po desetoro u jednoj prostoriji.

Ipak, da nije sve tako crno, govori činjenica da je vlada Grčke zabranila rad na otvorenom zbog visokih temperatura, a ko se ogluši, slede mu paprene kazne.


Foto: Freepik.com

Uvođenje šestodnevne radne nedelje u Grčkoj izazvalo je brojne kontroverze, a radnici ostaju nemoćni dok se odluke donose bez njihovog učešća.

 

Dnevnik

Related articles

Photo Vecteezy

Više od milion električnih automobila u EU

Iz godine u godinu raste prodaja električnih automobila, kako u Evropi, tako i u svetu. Tako je u 2020. godini, broj putničkih automobila na električni pogon u državama članicama Evropske unije premašio milion. Prema podacima Zavoda za statistiku EU (Eurostat), ovo je 20 puta više od broja zabeleženog 2013. godine i tri puta više u odnosu na 2018. […]

VIŠE OD 3.000 FALSIFIKATA GODIŠNjE Ove novčanice su FALSIFIKATORIMA u Srbiji „najmilije“! Nije u pitanju samo domaća valuta, a evo kako da PREPOZNATE „lažnjake“

U Srbiji se godišnje registruje i više od 3.000 falsifikovanih novčanica, a u Narodnoj banci Srbije ekspertizom se bavi posebno odeljenje. Koje se novčanice najčešće falsifikuju i kako prepoznati falsifikat? Direktor Odeljenja za borbu protiv falsifikovanja i analizu novčanica i kovanog novca Narodne banke Srbije Miroslav Jeremić ističe da je u prva tri meseca ove […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *