Stručnjaci otkrili koliko dana godišnjeg odmora nam treba

Stručnjaci su otkrili koliko nam je dana odmora potrebno i kakve koristi odmor ima za organizam.

Kada idete na godišnji odmor? Ovo je verovatno najčešće pitanje koje čujete ovih dana. U sezoni godišnjih odmora neki su već na plaži, daleko od kancelarije, posla i obaveza, dok drugi tek odbrojavaju dane do odmora.

Psiholozi savetuju da nikako na putovanje ne nosimo posao i nedovršene obaveze. Ako biste pitali zaposlene koliko odmora bi im bilo potrebno da bi u potpunosti napunili baterije, mnogi kažu da je to minimum tri nedelje za potpuno opuštanje.

Stručnjaci koji se bave medicinom rada kažu da su dve nedelje odmora idealne, ali napominju da je nešto drugo važnije od toga koliko smo na godišnjem odmoru, a to je da napravimo promenu. Ako se dobro odmorimo, kada se vratimo na posao bićemo produktivniji jer se tokom odmora poboljšava san, relaksiramo se, opuštamo i smanjuje se nivo stresa.

U Evropi, broj dana godišnjeg odmora varira. Na primer, Francuska ima jedan od najizdašnijih sistema sa minimalno pet nedelja plaćenog odmora godišnje. Slično, Švedska i Nemačka obezbeđuju najmanje četiri nedelje godišnjeg odmora. Evropska unija preporučuje najmanje četiri nedelje odmora godišnje za sve zaposlene.

Kako bi odmor bio što efektniji, stručnjaci preporučuju sledeće:

  1. Isključite se iz poslovne komunikacije: Ostavite laptop i poslovni telefon kod kuće.

  2. Promenite rutinu: Izađite iz svakodnevne rutine i isprobajte nove aktivnosti.

  3. Fokusirajte se na opuštanje: Pokušajte sa tehnikama opuštanja poput meditacije, šetnje u prirodi ili čitanja knjiga.

Foto: Freepik.com

Naučne studije su pokazale da redovan godišnji odmor može poboljšati mentalno zdravlje, povećati produktivnost i kreativnost, kao i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.


Odmor je ključan za naše zdravlje i dobrobit. Planirajte ga mudro, ne nosite posao sa sobom i uživajte u svakom trenutku.

 

 

Izvor: Stil Kurir

Related articles

IZMEĐU PETROVARADINA I BEOČINA NEĆE BITI SAMO BICIKLISTIČKA STAZA Ekološko povezivanje naselja zelenim koridorom uz desnu obalu Dunava

Ideja o pretvaranju najkraćih pružnih pravaca u zeleni koridor, odnosno transformacija i rekonstrukcija železničke pruge  Petrovaradin – Beočin, nije novina, a pred odbornicima novosadske Skupštine naći će se danas predlog o izradi Plana generalne regulacije, kojim je obuhvaćeno područje na sremskoj strani grada površine približno 88,5 hektara, u katastarskim opštinama Petrovaradin, Sremska Kamenica i Ledinci. […]

NOVAC NE SME DA STOJI: Evo šta možete da uradite da očuvate vrednost svog novca

Poslednjih godina smo svedoci promena u ekonomskoj paradigmi širom sveta. Ove promene, pre ili kasnije, utiču na naš novčanik. Geopolitička situacija ukazuje na preraspodelu moći u svetu, dok je energetska tranzicija, uključujući sve veću upotrebu električnih automobila, donela nove tehnologije u autoindustriju i proces njihove proizvodnje. Najveći problem u ovom scenariju je što su stari […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *